Hodnocení hrozeb v operační doméně Vesmír
Na zajišťování bezpečnosti, ochrany a obrany mají zásadní vliv i moderní technologie. Severoatlantická aliance (NATO) přijala strategii zabývající se nastupujícími disruptivními technologiemi (tzv. emerging disruptive technologies - EDT). Tyto technologie mají potenciál zásadně ovlivnit způsob zajišťování bezpečnosti států nebo i způsob vedení války. Státy po celém světě investují nemalé úsilí do osvojení těchto technologií. Mezi tyto EDT jsou zařazeny i vesmírné technologie. Vesmír je stále důležitější pro zachování ekonomické prosperity a společnost je na službách spojených s vesmírem závislá. Vesmír byl rovněž uznán v rámci NATO jako operační doména. Některé státy hledají způsoby, jak svým protivníkům odepřít využívání vesmíru. Aktivity typu vývoje jaderné vesmírné schopnosti, kybernetické útoky na satelitní sítě, nebo pravidelné rušení a falšování GNSS demonstrují šíři způsobů, jakými jsou služby spojené s vesmírem ohroženy. Seznámení a pochopení globálního vesmírného prostředí a současných hrozeb pomůže budovat nové schopnosti a lépe směřovat úsilí k zajištění bezpečnosti celého vesmíru.
Václav Žid
Brigádní generál Václav Žid je zástupcem ředitele Vojenského zpravodajství a ředitelem sekce technické. Většinu své kariéry se zaměřuje na informační technologie, informační bezpečnost a strategické řízení.
Vystudoval obor Technická kybernetika na Elektrotechnické fakultě ČVUT a další zkušenosti čerpal v zahraničí během studia oboru Government Information Leadership na National Defense University v USA. Je rovněž absolventem Advanced Management Program a Chief Information Officer Certificate Program tamtéž.
U Vojenského zpravodajství se podílí na budování nových schopností v operační doméně Cyber a v doméně Space. Podporuje program pro vědu, výzkum a inovace. Dále se zasazuje o zavádění nových technologií pro podporu dosažení mise organizace. V loňském roce se podílel na předsednictví ČR Vojenskému zpravodajskému výboru NATO.