Šuman-Souček

Image

Jakým hrozbám čelí Česko?

Trendy z telemetrie i praxe

České organizace i dva roky po nástupu epidemie čelí miliardám brute-force útoků zaměřených proti vzdáleným přístupům prostřednictvím Remote Desktop Protokolu (RDP). Aktuální data společnosti ESET navíc ukazují, že tyto útoky nabyly na intenzitě koncem roku 2021 a meziročně narostl počet detekcí těchto pokusů o průnik řádově o stovky procent.Jedná se přitom jen o jednu z hrozeb, kterým musely české firmy čelit v roce 2021. Na seznamu, který ESET zveřejňuje v pravidelném Threat Reportu, totiž nechybí ani desítky milionů útoků na veřejně přístupné SQL a SMB služby, kampaně malwaru Emotet, který Europol označuje za nejnebezpečnější škodlivý kód světa, či cílené útoky ransomware skupin.Zajímá-li vás, jaké další trendy jsme odhalili v datech za minulý rok a co očekáváme v roce 2022, je naše prezentace právě pro vás.Obecný přehled doplníme o zkušenosti z terénu a ukážeme vám podle jakých scénářů a za použití kterého malwaru nejčastěji probíhaly útoky na české organizace, ale i které legitimní nástroje dokáží útočníci při svých aktivitách proměnit na nebezpečné zbraně.

Robert Šuman

Robert Šuman v současné době vede pražskou pobočku výzkumné laboratoře společnosti ESET. Reverzním inženýrstvím se zabývá již déle než 25 let, přestože začínal jako vývojář a IT architekt v jazycích Java a C++ na projektech v Telco a Bank oblasti. Specializuje se převážně na detekci pokročilého malware, APT útoků a konzultace se zákazníky v oblasti Threat Intelligence.

Jakub Souček

Jakub Souček vystudoval obor Počítačová bezpečnost na FIT ČVUT. Od roku 2015 působí ve společnosti ESET v Praze, kde v současnosti působí jako koordinátor týmu zaměřeného na dlouhodobé sledování významných aktivních malware rodin. Mimo to se zabývá hloubkovou analýzou malware a spoluúčastí na bezpečnostních školeních jako školitel.